امروز:  شنبه 27 بهمن 1397 
 
   
 
رویکردهای جدید به داروهای ترکیبی در حوضه درمان های پوست و مو

با وجود ابداع و حضور انواع داروها در اشکال متنوع به صورت صنعتی کماکان ساخت داروهای ترکیبی به عنوان بخشی از علم و هنر داروسازی با رویکردها و درخواست های جدیدی روبه روست.....

داروسازی علم و هنر ترکیب اجزا برای رسیدن به بهترین، موثرترین و ایمن­ترین درمان است. در این میان هدف ساخت داروهای ترکیبی در این علم اختصاصی کردن درمان برای بیماران و پوشش بخشی از درمان است که با دنیای با تنوع بالای دارویی امروز هنوز پاسخ مناسبی به آن داده نشده است.

دلایل بسیاری از قبیل محدودیت­های دزهای دارویی و شکل دارویی، و نیازهای متفاوت بیماران برای وجود و ادامه کاربرد این علم در داروخانه­ها وجود دارد. از این منظر داروهای ترکیبی را به روش­های مختلفی طبقه بندی می­کنند. مهمترین بحث در این بخش کاربرد درمانی داروهای ترکیبی و رویکردهای جدید در این حوضه است که در این مجال سخنرانی­ به این بحث پرداخته می­شود.

داروهای ترکیبی در طیف وسیعی از بیماری­ها، اعم از کاربرد موضعی، خوراکی و حتی تزریقی مورد استفاده قرار می­گیرد اما بیشترین بخشی که امروزه داروسازان در داروخانه­ها با آن تماس دارد کاربرد موضعی آنها برای درمان بیماری­های پوست و مو است.

مرطوب کننده­ها، کراتولیتیک­­ها، داروهای ضد آکنه، ضدلک­ها و روشن کننده­ها پر کاربردترین و متدوامل ترین دسته های دارویی هستند که سالیان سال به شکل سنتی پابرجا توسط پزشکان به صورت ترکیبی تجویز می­شوند.

مرطوب کننده­ها، شامل پوشاننده­ها، جاذب الرطوبه­ها و اسیدهای میوه هستند که در بسیاری از اختلالات پوستی گاهاً به عنوان درمان اصلی و در بسیاری از موارد به عنوان درمان کمکی کاربرد دارند. مرطوب کننده­ها با تأمین آب مورد نیاز پوست سبب نرمی و لطافت آن شده و فرصت لازم را برای بازسازی به آن می­دهند.

کراتولیتیک­ها سبب برداشت لایه­های شاخی پوست کاربرد می­گردند و در مشکلاتی مانند پینه، میخچه و زگیل و پسوریازیس کاربرد دارند. داروهای ترکیبی ضد آکنه به پزشک امکان تجویز همزمان چند ترکیب دارویی ضد آکنه را در یک فورمولاسیون می­دهد.

داروهای ترکیبی ضد لک که کاربرد ویژه و رایجی در میان فرمولاسیون­های ترکیبی دارد، در بسیاری از موارد داروهای با قدرت اثر بالا را در اختیار بیماران قرار می­دهد. در این میان ضد لک های ترکیبی جدیدی که در مقالات ذکر گردیده و هنوز به صورت تجاری درنیامده اند، از قبیل ترانگزامیک اسید و متی مازول کم کم جایگاه خود رو در میان درمان های ضد تیرگی پوست باز می­کنند.

با اینکه امید زیادی به حضور لاتانوپروست و بیماتوپروست از جمله پروستوگلندین های تحریک کننده رشد مو به عنوان درمان های ضد ریزش مو در درمان افراد دچار ریزش مو به وجود آمده بود. اما هزینه و کارآمدی آن در غلظت موثر هنوز چالش برانگیز است که به این موضوع در افزودن آنها به عنوان جزئی از داروی ترکیبی باید توجه ویژه ای داشت.

یکی دیگر از گرفتاری های مرتبط با درمان های پوستی، درمان شپش سر مقاوم است که دو داروی ترکیبی جدید که به صورت تجاری در بازار دارویی دنیا وجود دارد و در کشور ما هنوز وارد نشده است، بنزیل الکل و مالاتیون است. نیاز به این دو دارو جهت درمان شپش های مقاوم به درمان های معمول در قالب فرمولاسیون ترکیبی قابل تأمین است.

(در صورت تمایل به دریافت اسلایدها آدرس ایمیل خود را در بخش مشاوره داروهای ترکیبی وارد فرمایید تا به ایمیل شما ارسال گردد)


دکتر سمیه نیکنام

 
  فهرست
  دسته ها
داروهای ترکیبی
فرآورده های بهداشتی-آرایشی
دانستنی های دارویی
آمار بازدید از سایت
کل بازدید کنندگان :
819143
مشاهده صفحات :
934038
 

Powered by: w3school.ir

تمامی حقوق این سایت محفوظ میباشد .