امروز:  چهارشنبه 3 بهمن 1397 
 
   
 
در مورد داروهای ترکیبی چه می دانید؟

در سالهای نه چندان دور داروخانه برابر بود با داروهای ترکیبی و این اصلی ترین کاری بود که داروساز در داروخانه انجام می داد، و این داروخانه ها بودند که دارو را براساس نیاز بیمار می ساختند. با ورود کارخانه های داروسازی به میدان نیاز به ساخت داروهای ترکیبی کمتر شد اما بازهم ...

در مورد داروهای ترکیبی چه می دانید؟

 

در سالهای نه چندان دور داروخانه برابر بود با داروهای ترکیبی و این اصلی ترین کاری بود که داروساز در داروخانه انجام می داد، و این داروخانه ها بودند که دارو را براساس نیاز بیمار می ساختند. با ورود کارخانه های داروسازی به میدان نیاز به ساخت داروهای ترکیبی کمتر شد اما بازهم کارخانه ها نمی توانستند تمام نیاز بیماران و نیاز همه بیماران را برطرف کنند.

و گویی زمان آن رسیده تا نگاهی نو به موضوع داروهای ترکیبی شود و به قابلیت های نهفته آن توجه ویژه شود:

محدودیت در دوزها و اشکال دارویی موجود در بازار: بسیار پیش می آید که بیمار به دوز خاصی از داروی موجود در بازار دارویی نیاز دارد که در قالب دوز های موجود در بازار نمی گنجد. نمونه آن نسخ تجویزی پزشکان پوست برای کورتیکواستروئیدها است که نیاز به ساخت و رقیق کردن در پایه دیگری توسط داروخانه دارد. از طرف دیگر گاهی نیاز به تغییر اشکال دارویی خاص از یک دارو به عنوان مثال برای کودکان، سالمندان و بیماران با نیازهای خاص است. همه این موارد جایی است که می توان به کمک داروسازی ترکیبی در داروخانه نیاز بیمار را براساس دانش داروساز حاضر در داروخانه برطرف کرد.

دستاوردهای جدید دارویی: گاهی پیش می آید که پزشک، دارویی را برای مورد مصرف جدیدی نسخه می کند که هنوز جزو اندیکاسیون های شناخته شده آن در بازار دارویی نیست. پماد نیتروگلیسرین 2/0 درصد و پماد یا ژل دیلتیازم نمونه هایی از این موارد است. در این گونه شرایط ساخت داروی ترکیبی به سرعت می تواند شکل دارویی جدید را برای مورد مصرف جدید آن دارو تامین کند و در اختیار پزشکان و بیماران قرار دهد.

این دو مورد در کنار نمونه های بسیاری از کمبودها در بازار دارویی، نیازهای مراکز تحقیقاتی، داروهایی که از بازار دارویی حذف شده اند، تهیه محلول های تزریقی در بیمارستان و ... همگی از مواردی است که با مهارت و دانش داروسازان شاغل در داروخانه های شهری و بیمارستانی در ساخت داروهای ترکیبی امکاننپذیر است و لزوم توجه به پتانسیل های این بخش از حرفه داروسازی را روشن می سازد.

 
  فهرست
  دسته ها
داروهای ترکیبی
فرآورده های بهداشتی-آرایشی
دانستنی های دارویی
آمار بازدید از سایت
کل بازدید کنندگان :
814838
مشاهده صفحات :
928842
 

Powered by: w3school.ir

تمامی حقوق این سایت محفوظ میباشد .