امروز:  چهارشنبه 3 بهمن 1397 
 
   
 
لکه های پوستی؛ پیشگیری بهتر از درمان

در افراد مستعد قطعا راه هاي پيشگيري از بروز اين لكه ها اهميت بيشتري دارد و بسيار موثرتر از روش هاي درماني بعد از بروز اين لكه ها خواهد بود؛ چرا كه روش هاي درماني زمان بر است و همواره رضايت بخش نمي باشد. راه هاي پيش گيري متعددی برای این لکه های پوستی وجود دارد که ...

لکه های پوستی؛ پیشگیری بهتر از درمان

ميليون ها نفر در سطح جهان از مشكل لكه هاي پوستي رنج مي برند و به دنبال راهي براي بهبودي آن هستند. اين لكه هاي رنگي كه معمولا در افراد با پوست روشن و موهاي بور يا قرمز ديده مي شود، در نتيجه تماس با نور خورشيد ايجاد مي شود. زماني كه افراد مستعد در معرض نور خورشيد قرار مي گيرند، در اثر نفوذ نور خورشيد به پوست و تحريك ملانوسيت ها، ميزان ملانين در پوست افزايش يافته و منجر به بروز لكه هاي پوستي مي شود.

لكه هاي پوستي به دو صورت ephelides و lentigines وجود دارند:

نوع ephelide داراي رنگي قرمز يا قهوه اي روشن است و معمولا در طول فصل تابستان ظاهر مي شود و در طول زمستان محو مي گردد. نوع lentigines معمولا در كودكان ديده مي شود و رنگي تيره تر از نوع قبلي (قهوه اي تا سياه) دارد و در طول زمستان نيز محو نمي شود.

در افراد مستعد قطعا راه هاي پيشگيري از بروز اين لكه ها اهميت بيشتري دارد و بسيار موثرتر از روش هاي درماني بعد از بروز اين لكه ها خواهد بود؛ چرا كه روش هاي درماني زمان بر است و همواره رضايت بخش نمي باشد.

راه هاي پيش گيري متعددی برای این لکه های پوستی وجود دارد که به تعدادی از آنها در زیر اشاره شده است:

 1. استفاده از كرم هاي ضد آفتاب با SPF بالاتر از 30
 2. استفاده از كلاه هاي لبه دار با لبه اي به طول حدود 15 سانتی متر
 3. عدم قرار گيري در معرض نور خورشيد در ساعاتي كه حداكثر تابش نور خورشيد وجود دارد (10 صبح تا 4 بعدازظهر) و قرار گرفتن در سايه يا عدم خروج از منزل

چند راه موثر براي كاهش لكه هاي پوستي ایجاد شده و روشن كردن پوست وجود دارد كه معمولا از تركيبي از آنها استفاده مي شود:

 1. كرم هاي روشن كننده و سفيد كننده (bleaching or fading cream) : فراورده هاي حاوي هيدروكينون، كوجيك اسيد، آربوتین و يا آلفا هيدروكسي اسيد (AHA) كه مي توان آنها را از داروخانه ها تهيه نمود. غلظت هاي بالاي 2% هيدروكينون نياز به نسخه پزشك دارد. استفاده از اين كرم ها به همراه كرم هاي ضد آفتاب مي تواند به اثر بخشي آن ها كمك شاياني كند.
 2. رتينوئيدها كه گاهي به همراه كرم هاي سفيد كننده به كار برده مي شود. نمونه این ترکیبات شامل ترتينوئين(tretinoin , Retin-A® , Vitamin A acid) ، تازاروتن (Tazaroten – Tazorac®)، آداپالن (Adapalen – Differin®)
 3. Cryosurgery كه شامل فريز كردن لكه هاي پوستي با استفاده از نيتروژن مايع مي باشد كه زير نظر پزشك متخصص انجام می گيرد.
 4. از ديگر روش ها مي توان به كاربرد ليزر در درمان لكه هاي پوستي اشاره كرد.

 از ديگر راه هاي كاهش لكه هاي پوستي، استفاده از مواد طبيعي است كه در زير به چند نمونه از آن ها اشاره خواهد شد:

 1. شستشوي پوست با شير ترش يكي از اين راه ها است. اسيد لاكتيك موجود در شير بدون ايجاد تحريك پوستي به رفع لكه هاي پوستي كمك مي كند.
 2. آب ليمو نيز در رفع لكه هاي پوستي موثر است. نيازي نسيت كه يك تكه از ليمو به پوست ماليده شود بلكه كافي است مقداري از آب آن را با انگشت روي پوست ماليده شود تا جذب گردد.
 3. استفاده از ماسك ميوه يا سبزيجاتي همچون توت فرنگي، زرد آلو، خيار و انگور سرخ
 4. استفاده از آب جعفري همراه با آب ليمو يا آب پرتغال و آب انگور به همراه يك كرم مناسب به رفع لكه هاي پوستي كمك مي كند.
 5. مصرف غذاهاي حاوي ويتامين ث همجون مركبات، سيب، انگور، پيازچه

 

دکتر سجاد معدنی

گروه داروسازان مشاور ایران

 
  فهرست
  دسته ها
داروهای ترکیبی
فرآورده های بهداشتی-آرایشی
دانستنی های دارویی
آمار بازدید از سایت
کل بازدید کنندگان :
814843
مشاهده صفحات :
928847
 

Powered by: w3school.ir

تمامی حقوق این سایت محفوظ میباشد .