امروز:  شنبه 27 بهمن 1397 
 
   
 
کلرال هیدرات (Chloral hydrate) برای کودکان

با نبود شکل دارویی مناسب از کلرال هیدرات در بازار دارویی ایران، داروخانه رازی اقدام به تهیه شکل دارویی شربت 20 میلی لیتری به صورت 50 میلی گرم در میلی لیتر کرده است. هم اکنون این فراورده برای مصرف، در اختیار داروخانه مرکز طبی تهران، وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار می گیرد...

کلرال هیدرات (Chloral hydrate)

کلرال هیدرات یک داروی آرام بخش و خواب آور است که در درمان بی­خوابی موقت  و ایجاد آرامش قبل و بعد از پروسه­های پزشکی و دندانپزشکی از قبیل جراحی و گرفتن نوار مغزی بویژه در کودکان و القای بیهوشی قبل از جراحی کاربرد دارد.

این ماده با نام شیمیایی تری کلرواستالدهید هیدرات (Trichloroacetaldehyde hydrate) با کلره کردن اتانول در سال 1832 در آزمایشگاه تولید شد و اثرات آرام­بخشی آن در سال 1869 به اثبات رسید. گفته می­شود که کلرال هیدرات اولین ماده سداتیو است که با هدف آرامبخشی و خواب­آوری تولید شده است.

دوز مصرفی روزانه این دارو برای کودکان برای القای اثرات خواب آوری پیش از پروسه­های جراحی و گرفتن نوار مغزی 50 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بیمار است. بیشینه مقدار مصرف 1 گرم در تک دوز و 2 گرم در یک روز است.

در مصرف خوراکی کلرال هیدرات، در طی 6 دقیقه استرازهای پلاسما و اریتروسیت­ها آن را به تری­کلرواتانول (متابولیت فعال) و چند ساعت بعد به تری­کلرواستیک­اسید (متابولیت غیرفعال) تبدیل می کنند و به این ترتیب از بدن دفع می­گردد.

از آنجا که دوره مصرف این دارو کوتاه مدت است، عوارض چندانی از آن دیده نمی شود. ولی در هر حال عوارض عمومی شامل گیجی، مشکلات گوارشی، تهوع و اسهال با مصرف آن گزارش شده است. راش و نارسایی کبدی از عوارض نادر آن می­باشد.

توصیه می شود برای جلوگیری از تحریک گوارشی دارو همراه با یک لیوان آب یا آبمیوه مصرف شود. سرد کردن شربت قبل از مصرف به قابل تحمل شدن طعم دارو کمک می کند.  

مهمترین تداخل دارویی کلرال هیدرات در مصرف همزمان آن با داروهای ضد انعقاد خوراکی مانند وارفارین دیده می شود که باعث تشدید اثر ضدانعقادی می شود. علاوه بر این ممکن است باعث کاهش اثر داروی فنی توئین شود.

نکات زیر باید به هنگام تجویز و تحویل دارو تذکر داده شود:

·         دارو را دور از دسترس و دید کودکان قرار دهید.

·         دارو را دور از نور، رطوبت و در دمای اتاق (زیر 30 درجه سانتی گراد) نگهداری شود و از یخ زدگی محافظت گردد.

·         اگر بیمار نارسایی کلیوی یا کبدی دارد یا به هر علت دیگر دارو مصرف می­کند، پزشک را مطلع سازد.

·         بیمار تا چند ساعت پس از مصرف دارو از رانندگی و کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارد، خودداری کند.

با توجه به نبود شکل دارویی مناسب از کلرال هیدرات در بازار دارویی ایران، داروخانه رازی اقدام به تهیه شکل دارویی شربت 20 میلی لیتری به صورت 50 میلی گرم در میلی لیتر کرده است. هم اکنون این فراورده برای مصرف، در اختیار داروخانه مرکز طبی تهران، وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار می گیرد.
 
 

                                                                                              دکتر سمیه نیکنام؛

                                                                                        داروخانه بیمارستان رازی

 
 
  فهرست
  دسته ها
داروهای ترکیبی
فرآورده های بهداشتی-آرایشی
دانستنی های دارویی
آمار بازدید از سایت
کل بازدید کنندگان :
819154
مشاهده صفحات :
934049
 

Powered by: w3school.ir

تمامی حقوق این سایت محفوظ میباشد .