امروز:  چهارشنبه 3 بهمن 1397 
 
   
 
ضد آفتاب

با اينكه نور خورشيد منبع اصلي انر‍‍‍‍ژي و حيات محسوب مي شود، طيف وسيعي از تشعشعات الكترومغناطيسي زيان آور را نيز منتشر مي كند لذا محافظت از پوست در برابر اين پرتوهاي مضر ضروري به نظر مي رسد. بايد توجه كرد كه هر نوع ضد آفتابی بيشتر از 3 تا 4 ساعت مؤثر نيست و بايد در صورت قرارگيري بيش از اين زمان جلوي نور آفتاب تجديد شود. همچنين براي اين كه ضد آفتاب بتواند به لايه هاي كراتيني پوست نفوذ كند بايد حداقل نيم ساعت قبل از قرار گيري در معرض نور آفتاب بكار رود ...

ضدآفتاب­ها

ضد آفتاب­ها دسته ای از فرآورده­هاي آرايشي و بهداشتي هستند كه از نظر تنوع و تعداد گروه بزرگي را تشكيل مي دهند. در این مطلب به طور کوتاه به نکاتی راجع به این دسته از مواد بهداشتی و آرایشی اشاره می شود.

لزوم استفاده از ضدآفتاب ها

با اينكه نور خورشيد منبع اصلي انر‍‍‍‍ژي و حيات محسوب مي شود، طيف وسيعي از تشعشعات الكترومغناطيسي زيان آور را نيز منتشر مي كند كه قرارگيري طولاني مدت در برابر آن­ سبب عوارض پوستي از قبيل سوختگی و تيرگي پوست، لكه­هاي قهوه­اي پوست (كك و مك)، پير پوستي و ايجاد چروك روي آن، بي رنگ شدگي پوست، تورم رگهاي زير پوست و انواع سرطان­هاي پوستي مي گردد. لذا محافظت از پوست در برابر اين پرتوهاي مضر خورشيد (UVA, UVB) بويژه در ساعات بين 10 صبح تا 4 بعد از ظهر ضروري به نظر مي رسد. از طرفي کاربرد کرم های ضد آفتاب در مورد کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زيرا تحقيقات نشان داده است كه بيش از 50 درصد عوارض نور آفتاب كه در بزرگسالي سبب سرطان­هاي پوست مي­گردد، پيش از سن 18 تا 25 سالگي روي پوست ايجاد شده است.

دسته بندی ضدآفتاب ها

ضد آفتاب ها از نظر محتويات مواد سازنده به دو گروه اصلی ضد آفتاب­هاي فيزيكي و شيميايي تقسیم مي­شوند. ضد آفتاب­هاي فيزيكي حاوي مواد معدني از قبيل اكسيد روي، تيتانيوم دي­اكسايد و پترولاتوم سرخ هستند. مكانيسم اين مواد به گونه اي است كه اشعه هاي خورشيد را هنگام برخورد منعكس كرده و مانع از رسيدن آن­ها به پوست مي­شود. دسته دوم ضد آفتاب­هاي شيميايي هستند كه حاوي مواد از قبيل سالسيلات­ها، سينامات­ها، بنزوفنون­ها، دي­بنزويل متانها هستند كه شامل مولكول­هاي شيميايي بوده كه نور خورشيد را در طول موج­هاي UV جذب كرده و در طول موج­هاي بلندتر (مانند پرتوهای زیر قرمز) ساطع مي­كنند.

مزيت ضدآفتاب­هاي فيزيكي سازگاري بيشتر با پوست است كه آن­ها را مي­توان روي پوست­هاي حساس و حتي پوست­ كودكان و خانم­هاي باردار بكار برد. این در حالی است که استفاده از ضد آفتاب­هاي شيميايي به مدت طولاني به خصوص در قدرت­هاي بالاتر به دليل جذب اين مواد خالي از اشكال نمي باشد و روي پوست برخي از افراد سبب ايجاد حساسيت و آلرژي مي­گردد. از سوي ديگر عيب عمده انواع فيزيكي رنگ غير طبيعي و سفيد شدن پوست هنگام استفاده از آن­ها است كه سبب كاهش استقبال عمومي براي استفاده از آن­ها گرديده است.

فاکتور حفاظتی در برابر خورشید (SPF)

يكي از مسائل بحث انگيز درباره ضد آفتاب­ها SPF آن­ها است كه مصرف کنندگان سؤالات زيادي درباره آن می پرسند. اشعه ماورای بنفش خورشيد به UVBو UVA تقسيم مي­شود. پرتوهای UVB سبب قرمزي و سوختگي پوست مي­گردد. در حالي كه UVA مسئول عوارض پايدارتر نور خورشيد از قبيل لكه­ها و سرطان­هاي پوستي و چروك و پيري پوست مي­باشد. مهم است كه بدانيم كه SPFمعياري از حفاظت پوست توسط يك ضد آفتاب بر عليه UVB است. به اين معنا كه اگر فرد بدون استفاده از ضد آفتاب با 10 دقيقه قرار گيري جلوي نور آفتاب دچار آفتاب سوختگي مي­شد، با استفاده از يك ضد آفتاب با SPF برابر 15، 150 دقيقه طول مي­كشد كه به همان درجه از آفتاب سوختگي برسد. هنوز معيار جامعي براي اندازه­گيري درصد حفاظت دربرابر UVA وجود ندارد اما اگر فرآورده حاوي مواد از قبيل تيتانيوم دي­اكسايد، زينك اكسايد و Mexoryl XL باشد مي توان اطمينان داشت كه حفاظت مناسبي در برابر اشعه UVA خواهيم داشت.

ضد آفتاب ­ها در SPF هاي متعددي از 15 تا 100 وجود دارد اما درصد حفاظت از پوست توسط يك ضدآفتاب با عدد SPF متفاوت است. براي بدست آوردن درصد حفاظت يك ضدآفتاب­ كافيست عدد 100 را تقسيم بر عدد SPF ضد آفتاب كرده و عدد حاصل را از 100 كم كنيم تا درصد حفاظت واقعي پوست بدست بيايد. به عنوان مثال:

SPF= 30 100/30=3.3 100-3.3=96.6 UVB96.6% حفاظت از پوست در برابر اشعه

SPF= 100 100/100=1 100-1=99 UVB99% حفاظت از پوست در برابر اشعه

همانطور كه مي­بينيد با اضافه شدن عدد SPF از 30 تا 100 فقط 6 درصد به ميزان حفاظت افزوده مي­شود كه براي اين مقدار جزئي افزايش حفاظت لازم است مواد شيميايي ضدآفتاب افزايش يابد و بالطبع عوارض و امكان جذب آن بيشتر شده و همچنين قيمت آن زياد مي­گردد. براي افراد گندمگون كه غالب ايرانيان را شامل مي­شود استفاده از ضد آفتاب SPF 30-15 كافي مي باشد. زيرا هر چه SPF بالاتر رود سازنده مجبور است كه از ميزان چربي بيشتر استفاده كند كه اين سبب براقي نامطلوب روي پوست مي­گردد.

ضد آفتاب ها بايد با ضخامت 1 ميلي­متر روي پوست بكار برده شوند تا SPF ادعا شده روي آن را ايجاد كند، براي اين منظور بايد براي هر سانتي­متر مربع پوست حدود 2 ميلي ليتر از ضدآفتاب بكار برده شود. تحقيقات نشان مي­دهد كه بيشتر مردم كمتر از نصف اين مقدار را استفاده مي­كنند بنابراين ضد آفتاب بايد با توجه شرايط اقتصادي بيمار انتخاب گردد تا بتواند به ميزان كافي از آن روي پوست استفاده كند.

انتخاب ضدآفتاب مناسب و استفاده صحیح از آن

در انتخاب ضد آفتاب­ها بايد به نكاتي از قبيل نوع پوست، رنگ چهره، نژاد، حساسيت و واكنش­هاي آلرژيك پوست و SPF آن توجه كرد. یک عامل موثر در انتخاب ضد آفتاب نوع پوست و ميزان چربي آن است. بهتر است براي پوست هاي چرب از فرآورده­هاي با چربي كنترل شده استفاده شود و براي پوست­هاي خشك فرآورده ­هاي همراه با مرطوب كننده مصرف گردد. بسياري از ضد آفتاب­ها براي خواص آنتي اكسيداني و گيرنده راديكال­هاي آزاد و همچنين تغذيه پوست حاوي ويتامين­هاي سی و ئی، و روغن­هاي گياهي مي­باشد. مطلوب است قبل از تهيه ضد آفتاب به اطلاعات درج شده روي آن و اينكه حتماً حفاظت عليه UVA داشته باشد، توجه شود و با داروساز و یا پزشک متخصص مشورت کرد.

بايد توجه كرد كه هر نوع ضد آفتاب با هر مارك و عياري بيشتر از 3 تا 4 ساعت مؤثر نيست و بايد در صورت قرارگيري بيش از اين زمان جلوي نور آفتاب تجديد شود. همچنين براي اين كه ضد آفتاب بتواند به لايه هاي كراتيني پوست نفوذ كند بايد حداقل نيم ساعت قبل از قرار گيري در معرض نور آفتاب بكار رود.

لازم است ضد آفتاب به تمام نواحي پوشيده نشده پوست از قبيل صورت ،گوش­ها، پشت دست­ها و نواحي بدون مو سر در مردان زده شود. ضد آفتاب را بايد با حركات چرخشي به روي پوست بماليد و سعي كنيد تا از ضد آفتاب­هاي حاوي مرطوب كننده استفاده كرده تا آب رساني مناسب پوست انجام گردد. با توجه داشت كه هيچ ضد آفتابي جايگزين پوشش مناسب نمي باشد و استفاده از لباس­هاي مناسب ، كلاه­هاي لبه دار براي كشاورزان و عينك­هاي آفتابي نقش مهمي در حفاظت از پوست در برابر اشعه­هاي مضر آفتاب دارد.
                  

دکتر سمیه نیکنام

مسئول فنی داروخانه بیمارستان پوست رازی

 
  فهرست
  دسته ها
داروهای ترکیبی
فرآورده های بهداشتی-آرایشی
دانستنی های دارویی
آمار بازدید از سایت
کل بازدید کنندگان :
814880
مشاهده صفحات :
928884
 

Powered by: w3school.ir

تمامی حقوق این سایت محفوظ میباشد .