امروز:  چهارشنبه 3 بهمن 1397 
 
   
 
جایگاه داپسون در بیماری های پوستی

داپسون به دلیل داشتن اثرات آنتی باکتریال، ضد التهاب و ایمونومدولاتور در برخی بیماری های پوستی مصرف می شود. به این منظور به نکاتی در مورد این دارو و کاربرد آن اشاره می شود...


داپسون با نام شیمیایی دی آمینو دی فنیل سولفون از داروهایی است که به استفاده در درمان عفونت های مایکو باکتریوم لپری و بیماری جذام (leprosy) مشهور است.

این دارو به همراه پیریمتامین (Pyrimethamine) در درمان مالاریا و در پیشگیری از توکسوپلاسموز و

Pneumocystis carinii pneumonia (PCP)   به کار می رود. علاوه بر این داپسون موارد مصرفی در بیماری های پوستی دارد. به این منظور به نکاتی در مورد این دارو و کاربرد آن اشاره می شود:

داپسون در درمان درماتیت هرپتی فرم (dermatitis herpetiformis) و بیماری لیکن پلان (lichen planus) به دلیل داشتن اثرات آنتی باکتریال، ضد التهاب و ایمونودیلاتور مصرف می شود.

داپسون به شکل ژل موضعی 5% در درمان آکنه خفیف تا متوسط نیز استفاده دارد.

این دارو اثرات خود را از طریق دو مسیر اعمال می کند:

اثرات آنتی باکتریال خود را از طریق مهار سنتز دی هیدروفولیک اسید نظیر سولفونامیدها اعمال می کند.

از طریق مهار آنزیم میلوپراکسیداز در درمان درماتیت هرپتی فرم موثر است. این آنزیم هیدروژن پراکساید (H2O2) را به هیپو کلریک اسید (HClO) تبدیل می کند. در بیماران مبتلا به این عارضه تولید هیپو کلریک اسید توسط سلولهای نوتروفیل به علت فعالیت بیش اندازه این آنزیم بالا می رود. داپسون با مهار این آنزیم کمک بسزایی در درمان این بیماری دارد.

شایع ترین عوارض جانبی این دارو عوارض هماتولوژیک نظیر همولیز، کاهش هموگلوبین، آنمی، لکوپنی و ... است. این دارو در بیماران دارای نقص G6PD و دارای حساسیت به سولفونامیدها باید با احتیاط مصرف شود. از عوارض پوستی این دارو می توان به Toxic Epidermal Necrosis اشاره کرد که هر چند نادر است ولی احتمال بروز آن وجود دارد.

نکته قابل توجه دیگر در مورد این دارو این است که آنزیم های Cytochrome P450 را مهار می نماید. بنابراین باید تداخل آن با داروهای القا کننده و مهارکننده ی Cytochrome P450 مورد توجه قرار گیرد.

دکتر فاطمه کاویانی

داروخانه بیمارستان رازی


 
نظر بدهید
  فهرست
  دسته ها
داروهای ترکیبی
فرآورده های بهداشتی-آرایشی
دانستنی های دارویی
آمار بازدید از سایت
کل بازدید کنندگان :
814887
مشاهده صفحات :
928891
 

Powered by: w3school.ir

تمامی حقوق این سایت محفوظ میباشد .