امروز:  چهارشنبه 3 بهمن 1397 
 
   
 
کاربرد فیناستراید در ریزش موی بانوان

در صورتی که ریزش موی زنان ناشی از افزایش هورمون های جنسی مردانه (ریزش موی آندروژنیک) در زنان و عدم پاسخ به اقدامات درمانی اولیه مانند مصرف ماینوکسیدیل موضعی باشد، پزشک اقدام به تجویز فیناستراید می کند.

عوامل مختلفی سبب ریزش مو در بانوان می­گردد که یکی از مهمترین آنها اختلالات هورمونی است. یکی از انواع این اختلالات، افزایش هورمون­های جنسی مردانه یا افزایش حساسیت گیرنده این هورمون­ها در ریشه مو می­باشد. فیناستراید دارویی است که مانع تبدیل ­ هورمون­­های مردانه به فرم فعال آنها می شود. فیناستراید با دوز 1 میلی گرم در روز در آقایان سبب کاهش فرم فعال هورمون تا حدود 65 درصد مقدار اولیه می­گردد؛ اما در خانم ها با توجه به اینکه آنزیم فعال کننده هورمون­ها به مراتب کمتر است، مصرف فیناستراید بحث برانگیز است. به طوری برخی پزشکان مصرف آن را مفید نمی دانند چون اثرات آن در زنان به اثبات نرسیده است و برخی دیگر با توجه به اثرات درمانی بالینی که مشاهده کرده­اند، آن را با دوز 1 تا 5 میلی گرم در روز تجویز می­کنند.

معمولاً پزشک قبل از تجویز دارو جهت درمان ریزش مو نوع و علت بوجود آورنده آن را طی آزمایش های بالینی و همچنین بررسی وضعیت تخمدان ها از نظر وجود کیست در تخمدان با سونوگرافی بررسی می­کند؛ و در صورتی که ریزش موی زنان ناشی از افزایش هورمون­های جنسی مردانه  (ریزش موی آندروژنیک) در زنان و عدم پاسخ به اقدامات درمانی اولیه مانند مصرف ماینوکسیدیل موضعی باشد، اقدام به تجویز فیناستراید می­کند.

معمولا با درمان فیناستراید کاهش ریزش مو در 3 ماه اول درمان دیده می­شود ولی رشد مجدد موهای ریخته شده معمولا بعد از 6 ماه اول درمان مشاهده می­شود. اگر تا 12 ماه اثری دیده نشود، ادامه مصرف دارو بی فایده خواهد بود. با توجه به اینکه عوارض فیناستراید در خانم­ها خفیف بوده و به راحتی تحمل می­شود، تحت نظر پزشک اغلب می­توان این دارو را به صورت طولانی استفاده کرد. البته در دوران بارداری مصرف این دارو ممنوع بوده و تراتوژن می­باشد. حتی در مواردی توصیه می­شود که خانم­های باردار با پودر آن نیز تماس نداشته باشند.

 

منبع:

”20 Common Problems in Dermatology” Jr., Alan Fleischer, Steven Feldman, Elizabeth Clayton, Aaron Katz; McGraw-Hill College, 2007.

 

دکتر سمیه نیکنام

داروساز، مسئول فنی دارخانه بیمارستان پوست رازی

 
  فهرست
  دسته ها
داروهای ترکیبی
فرآورده های بهداشتی-آرایشی
دانستنی های دارویی
آمار بازدید از سایت
کل بازدید کنندگان :
814844
مشاهده صفحات :
928848
 

Powered by: w3school.ir

تمامی حقوق این سایت محفوظ میباشد .