امروز:  چهارشنبه 3 بهمن 1397 
 
   
 
دیفن سیپرون در درمان آلوپسی

دیفن سیپرون یک آلرژن تماسی قوی می باشد که به عنوان داروی ایمونوتراپیوتیک با غلظت های مشخص در درمان آلوپسی آره تا (Alopecia areata) مصرف می شود...

دیفن سیپرون یک آلرژن تماسی قوی می باشد که به عنوان داروی ایمونوتراپیوتیک با غلظت های مشخص در درمان آلوپسی آره تا (Alopecia areata) مصرف می شود. تاریخچه مصرف این ماده به بیست سال اخیر بر می گردد که در کشورهای اروپایی و کانادا جهت درمان آلوپسی آره تا استفاده شده است. اولین ماده ای که به عنوان آلرژن جهت درمان آلوپسی مصرف شد، ترکیب دی نیترو کلروبنزن بود. اما از آنجایی که این ماده یک موتاژن قوی بود، مصرف آن منسوخ شد و دیفن سیپرون که فاقد اثرات موتاژنیک است، به این منظور استفاده شد.

 

نحوه مصرف:

قانون کلی در روش "دیفن سیپرون درمانی" آلوپسی آره تا با این فراورده این است که سر بیمار مبتلا به دو نیمه تقسیم می شود که در یک نیمه فراورده دیفن سیپرون به صورت موضعی مالیده می شود و نیمه دیگر به عنوان بخش کنترل در نظر گرفته می شود و هیچ گونه درمانی روی این بخش صورت نمی گیرد و بدین ترتیب اثر بخشی فراورده توسط پزشک کنترل می شود.

در ابتدا درمان با غلظت 2 درصد در ناحیه ی کوچکی جهت مشاهده ی اثرات آلرژیک (نظیر قرمزی، خارش، تاول و پوسته پوسته شدن) شروع می شود و بسته به شدت واکنش های آلرژیک غلظت موثر جهت درمان توسط پزشک انتخاب می شود. شدت این علائم، به واکنش سیستم ایمنی بدن بیمار بستگی دارد.

شکل مرسوم درمان به این صورت است که پس از 2 هفته از انجام آزمایش های اولیه لازم روی سر بیمار، درمان با غلظت 0.001 در صد شروع می شود و بسته به واکنش های اگزماتیک مشاهده شده می توان دوز دارو را بالا برد.

درمان به صورت 1 بار در هفته به صورت موضعی روی یک نیمه سر انجام می گیرد و 48 ساعت پس از مصرف دارو موضع شستشو داده شود.اثرات درمانی این دارو پس از 8 الی 12هفته از شروع درمان مشاهده می شود.

 

اشکال دارویی موجود:

از آنجا که شکل دارویی مناسب از این ترکیب در کشور وجود ندارد، داروخانه بیمارستان رازی اقدام به تهیه محلول دیفن سیپرون در غلظت های 0.001 درصد تا 2 درصد جهت درمان آلوپسی آره تا کرده است. این محلول در پایه استون تهیه می شود.

 

دکتر فاطمه کاویانی
داروساز
 
نظر بدهید
  فهرست
  دسته ها
داروهای ترکیبی
فرآورده های بهداشتی-آرایشی
دانستنی های دارویی
آمار بازدید از سایت
کل بازدید کنندگان :
814847
مشاهده صفحات :
928851
 

Powered by: w3school.ir

تمامی حقوق این سایت محفوظ میباشد .