امروز:  چهارشنبه 3 بهمن 1397 
 
   
 
كازمسيوتيكال ها (Cosmeceuticals)

يك فرآورده كازمسيوتيكال (CP) به محصولي گفته مي­شود كه حاصل تلفيق يك فرآورده آرايشي (Cosmetic) و فرآورده دارويي (Pharmaceutical) است. اين فرآورده ها از طرفي مشابه فرآورده هاي آرايشي خواص آرايشي دارند و سبب زيبايي و بهبود ظاهر پوست مي­شوند و از سوي ديگر

كازمسيوتيكال ها (Cosmeceuticals)

يك فرآورده كازمسيوتيكال (CP) به محصولي گفته مي­شود كه حاصل تلفيق يك فرآورده آرايشي (Cosmetic) و فرآورده دارويي (Pharmaceutical) است. اين فرآورده ها از طرفي مشابه فرآورده هاي آرايشي خواص آرايشي دارند و سبب زيبايي و بهبود ظاهر پوست مي­شوند و از سوي ديگر مشابه داروها واكنش­هاي بيولوژيك پوست را تحت تاثير خود قرار داده و مواد مغذي لازم براي پوست را فراهم مي­كنند.

در بسياري از موارد ادعا مي­شود كه CPها سبب بهبود تونيسيته، ظاهر و كيفيت پوست مي­شوند و مانع از ايجاد چروك شده و يا زمان ايجاد چروك­ها را به تعويق مي­اندازد. با توجه به اينكه جمعيت جهان رو به ميانسالي مي­رود و همچنين بيشتر افراد تمايل دارند كه جوان تر به نظر برسند، محصولات كازمسيوتيكال  (Cosmeceutical) با سرعت بالايي رو به رشد هستند و بخش مهمي از صنعت آرایشی، بهداشتی و دارویی را تحت تاثير خود قرار داده­اند.

با اين حال اغلب فرآورده­هاي CP تحت نظارت دقيق سازمان­هاي غذا و دارو در جهان نمي­باشند. با اينكه در مواردي براي دريافت اجازه توليد، تست­هاي ايمني روي آن­ها انجام مي­گردد اما اثربخشي ادعا شده توسط توليد كننده­هاي آن­ها اغلب مورد ارزيابي دقيق قرار نمي­گيرد.

معمولا محتويات اغلب آن­ها شامل ويتامين­ها، انواع روغن­ها و عصاره­هاي گياهي هستند. اگرچه اثربخشي برخي از اين مواد به صورت نظری اثبات شده است اما سودمندي آن­ها در يك محصول CP بايد بررسي شود. در اين محصولات بر خلاف داروها، ماده موثره و مواد جانبي دسته بندي نشده اند و تمام مواد مي­توانند مواد موثره محسوب شوند. موادي را كه بيشترين استعداد را برای قرار گيري در ترکیب اين محصولات دارند شامل ويتامين E، عصاره چاي سبز، عصاره هسته انگور و بتاكاروتن است.

با توجه به اينكه كازمسيوتيكال  (Cosmeceuticals) بيشترين تبليغات دارويي را به خود اختصاص داده­اند، به نظر مي­رسد در انتخاب يك محصول باید دقت بيشتري صورت گيرد.

 

دکتر سمیه نیکنام

مسئول فنی، داروخانه بیمارستان پوست رازی

 
  فهرست
  دسته ها
داروهای ترکیبی
فرآورده های بهداشتی-آرایشی
دانستنی های دارویی
آمار بازدید از سایت
کل بازدید کنندگان :
814855
مشاهده صفحات :
928859
 

Powered by: w3school.ir

تمامی حقوق این سایت محفوظ میباشد .