امروز:  چهارشنبه 3 بهمن 1397 
 
   
 
آلوپسی آره آتا (Alopecia areata)

آلوپسی یا طاسی آره­آتا یک بیماری اتوایمیون است که سبب ریزش موی سر و در برخی موارد ریزش موهای بدن می­گردد. این بیماری بیشتر به شکل طاسی های سکه­ای بروز می­کنند که یک یا چند ناحیه کوچک از سر و صورت را درگیر می­کند؛ اما ...

آلوپسی یا طاسی آره­آتا یک بیماری اتوایمیون است که سبب ریزش موی سر و در برخی موارد ریزش موهای بدن می­گردد. در این بیماری گروهی از لنفوسیت های T که جزئی از سیستم ایمنی بدن می­باشند به طور نابجا عمل می کند و به فولیکول های موی سر (ریشه ی موها) حمله می­کند و موادی را ترشح می کند که نهایتا منجر به تخریب فولیکول­های مو و ریزش موها می گردد.

این بیماری بیشتر به شکل طاسی های سکه­ای بروز می­کنند که یک یا چند ناحیه کوچک از سر و صورت را درگیر می­کند؛ اما در برخی موارد این ریزش مو فراگیر شده و قسمت­های عمده ای از سر و بدن را درگیر می­کند که به آن طاسی آراتا توتالیس می­گویند.

با توجه به عدم وجود درمان قطعی و عوارض زیاد درمان رها کردن طاسی آراتا بدون درمان در برخی موارد عقلانی به نظر می­رسد. حتی در مواردی بدون درمان موها دوباره شروع به رشد می­کنند اما زمان برگشت آنها مشخص نیست و گاهی بیماری تا 20 سال به طول می­انجامد. درمان بخصوص در موارد شدید که نواحی وسیعی از موها را درگیر کرده، زمان­بر، دشوار و همراه با عوارض آزاردهنده است. به نظر می­رسد علاوه بر درمان طاسی استفاده از جلسات مشاوره روانی و تماس با بیماران مشابه بسیار سودمند باشد. بیشتر پزشکان اعتقاد دارند که آرامش روحی و روانی و کاهش دادن استرس­های محیطی نقش مهمی در بهبودی و درمان بیماری دارد.

موفقیت درمان بستگی به وسعت ناحیه درگیر و طول زمان بیماری دارد. به طوری که در طاسی های سکه­ای احتمال موفقیت درمان بالا بوده و در صورتی که در طاسی­های عمومی که بیش از 10 سال از آغاز ریزش مو گذشته است احتمال پاسخ به درمان کمتر است. در مقالات علمی و مراجع پزشکی درمان های مختلفی برای طاسی آره­آتا ذکر شده است که شامل موارد زیر است:

انتخاب­های اولیه درمان

Intralesional Coticostroides: این روش انتخاب اول درمان در مواردی است که طاسی سکه­ای یک یا چند ناحیه کوچک از سر را درگیر کرده است. بدین منظور معمولاً از سوسپانسیون تزریقی تریامسینولون استوناید 2.5 تا 10 میلی گرم در میلی لیتر به استفاده می شود که ماهی یکبار تکرار می­شود تا به پاسخ درمانی مناسب برسد. برای ناحیه ی ابرو و ریش از سوسپانسیون رقیق­تر (2.5مانند  ميلي گرم در ميلي ليتر) به کار می­رود.

Topical Immunotherapy: در این روش از یک آلرژن تماسی قوی در ناحیه دچار ریزش مو استفاده می­گردد. مکانیسم عمل این آلرژن به این صورت است که سیستم ایمنی درگیر کننده فولیکول­های مو تمایل بیشتری به آن دارد. مشاهده شده با این روش تجمع لنفوسیت­های T در خون محیطی اطراف فولیکول­های مو کاهش می­یابد.

اولین ماده آلرژن که به این منظور به کاربرده شد Dinitrochlorobenzene (DNCB) بود که به دلیل عوارض سرطان زایی مشاهده شده دیگر بکار نمی رود. ماده دیگر Squaric acid dibuthyl ester (SADBE) می باشد که به دليل عدم پایداری کمتر مورد استفاده قرار مي­گيرد. اما ترکیب برتر دیفن سیپرون (Diphencyprone) است که امروزه عمدتاً از آن برای ایمونوتراپی استفاده می­شود. این ترکیب یک آلرژن تماسی قوی بوده که پایداری مناسب و عوارض کمتری از مواد پیشین دارد.

درمان­های خط دوم

Topical Corticostroides: این داروها در طاسی­های سکه­ای به عنوان درمان اصلی و در طاسی­های آراتا توتال که با دیفن سیپرون تحت درمان است به عنوان درمان کمکی کاربرد دارد. در این روش معمولاً از کورتیکوستروئیدهای قوی استفاده می شود. حسن این درمان ارزان بودن و کاربرد ساده آن است.

Psoralen plus Ultraviolet: نوردرمانی در طاسی­های یونیورسال که کل موهای بدن درگیر شده است، کاربرد دارد. اثربخشی آن در مطالعات گوناگون با درصدهای موفقیت مختلف گزارش شده است. احتمال ریزش دوباره موها با قطع نوردرمانی بالاست و نیاز به ادامه درمان برای مدت طولانی برای نگه داشتن موهای رشد کرده وجود دارد.

Topical irritants: استفاده از تحریک­ کننده های موضعی مثل دیترانول و رتینوئیک اسید نیز در برخی مطالعات موثر بوده است اما اثربخشی پایینی دارند. دیترانول 0.5 تا 1 درصد مناسب به نظر می­رسد و به دلیل لکه قهوه ای روی پوست ایجاد می­کند، در مواردی که افراد مو سیاه دارد روی کف سر به کار می­رود.

Topical Minoxidil: با اینکه ماینوکسیدیل در درمان طاسی آراتا اثر چندانی ندارد و مطالعات مختلف نتایج متناقضی از اثربخشی آن نشان داده­اند. اما به دلیل ایمن بودن و عوارض کم در بسیاری از موارد به عنوان درمان جانبی بکار می­رود.

در این زمینه مطالعات اندکی نیز در مورد سایر ترکیبات مانند استفاده از سیکلوسپورین خوراکی و تاکرولیموس موضعی صورت گرفته است.

دکتر سمیه نیکنام

مسئول فنی داروخانه بیمارستان پوست رازی

منبع:

Mark G. Lebwohl MD, Warren R. Heymann MD, John Berth-Jones FRCP, Ian Coulson FRCP,  ‘Treatment of Skin Disease: Comprehensive Therapeutic Strategies’ 3th edition, chap 10, p 31-36.

 

 

 
  فهرست
  دسته ها
داروهای ترکیبی
فرآورده های بهداشتی-آرایشی
دانستنی های دارویی
آمار بازدید از سایت
کل بازدید کنندگان :
814882
مشاهده صفحات :
928886
 

Powered by: w3school.ir

تمامی حقوق این سایت محفوظ میباشد .